Kispest Önkormányzata a pénzbeli és természetbeni települési támogatásokról szóló
A támogatások igénybevételének alapfeltételei:
- a kérelmező a támogatást a megfelelő formanyomtatványon igényli és benyújtja az elbíráláshoz szükséges dokumentumokat,
- a kérelmező 19. kerületi bejelentett lakcímmel (állandó vagy tartózkodási hely) rendelkezik és életvitelszerűen a kerületben él, valamint lehetővé teszi, hogy életvitelszerű lakóhelyén a Humánszolgáltatási és Szociális Iroda környezettanulmányt készítsen,
- a kérelmező vagy a családjában/háztartásában élő személy munkanélkülisége esetén együttműködik az állami foglalkoztatási szervvel (kivéve ápolási támogatás esetén).
A Rendeletben meghatározott jövedelemhatárok meghaladása esetén, az egyéni élethelyzet vizsgálata során, a támogatásra való jogosultság méltányosságból is megállapítható. A kérelmezőnek a különös méltánylást érdemlő rendkívüli élethelyzetét minden esetben igazolnia kell. Méltányossági körülmény lehet, ha:
- a kérelmező 70 éven felüli, egyedül élő személy,
- a kérelemmel érintett háztartásban három vagy több gyermek ellátásáról, neveléséről gondoskodnak,
- a kérelmező egy vagy több gyermekét egyedül nevelő szülő, törvényes képviselő,
a kérelemmel érintett háztartásban súlyosan fogyatékos gyermek ellátásáról, neveléséről gondoskodnak,
- a kérelmező vagy a családjában élő, a Polgár Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban Ptk.) 8:1 § (1) bekezdés 1. pontja szerinti közeti hozzátartozónak egészségi állapota a komplex minősítés alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű,
- a kérelmező vagy családtagja súlyos krónikus betegségére tekintettel szakorvosi kezelés alatt áll, amely kezelés kérelmező vagy családja számára többletköltséggel jár,
- a kérelmező vagy családtagja részére - szakorvosi javaslat alapján - gyógyászati segédeszköz beszerzése szükséges és közgyógyellátásban nem részesül,
- a kérelmező munkanélküli, illetve a kérelmező vagy családtagja munkaviszonya a kérelem benyújtását közvetlenül megelőző hatvan napon belül megszűnt,
- a kérelmező lakhatást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerül (különösen számla elmaradás, hátralék felhalmozás, lakbérhátralék, éves leolvasás számlája, tűzeset, elemi kár),
- ha az adós hitelt érdemlően igazolja, hogy az adósságkezelési szolgáltatás megkezdésének időpontját megelőző hat hónapon belül méltányolható változás (hozzátartozó halála, válás, hirtelen fellépő egészségkárosodás, mely tartós kereset kieséssel jár) következett be és az adósság ezen időszak alatt keletkezett,
- a kérelmező vagy családtagja bűncselekmény áldozatává vált.
Az ellátások igényléséhez szükséges nyomtatványok letölthetők a Nyomtatványok menüpontban vagy
Ügyfélfogadási idő:
Hétfő: 14:00 - 17:30
Szerda: 8:00 - 16:00
A kitöltött kérelmek benyújtására előzetes időpontfoglalást követően van lehetőség. Időpontot a (06-1) 3474-500-as központi telefonszám 634-es mellékén lehet egyeztetni.
Ha a kérelmező nem tudja a kérelmet személyesen beadni, akkor meghatalmazás útján más személy is benyújthatja a kérelmet. A meghatalmazás letölthető a Nyomtatványok menüpontban.
I. Havi rendszerességgel nyújtott támogatások
Lakhatási támogatás
A lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadások viseléséhez (víz-, áram-, gázfogyasztás, távhő-szolgáltatás, csatornahasználat és szemétszállítási díj, lakbér, közös költség) nyújtott támogatás.
A támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy évre kerül megállapításra. A lakhatási támogatás havi összege nem lehet kevesebb, mint 5 000 Ft, de nem haladhatja meg a 12 000 Ft-ot, amely összeg a szolgáltató részére kerül átutalásra.
Az igénylés feltételei:
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- a háztartás tagjai nem rendelkeznek vagyonnal,
- a kérelem benyújtását megelőző hónapra vonatkozóan a lakhatást legnagyobb mértékben veszélyeztető lakáskiadás költségének számlával történő igazolása és
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt:
Jövedelemsávok |
Egyszemélyes vagy egyszülős háztartás esetén a támogatás összege |
Többszemélyes |
93 900 Ft alatt |
12 000 Ft |
10 000 Ft |
93 901 Ft – 113 900 Ft |
10 000 Ft |
8 000 Ft |
113 901 Ft – 133 900 Ft |
8 000 Ft |
6 000 Ft |
133 901 Ft – 153 900 Ft |
6 000 Ft |
5 000 Ft |
A lakhatási támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Gyógyszertámogatás
A havi vényköteles rendszeres gyógyszerköltségekhez nyújtott hozzájárulás. A támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy évre kerül megállapításra.
A gyógyszertámogatás havi összege nem haladhatja meg a 12 000 Ft-ot, méltányossági alapon történő megállapítás esetén a 8 000 Ft-ot, mely postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra utólag, minden hónap 5. napjáig.
Az igénylés feltételei:
- a kérelmező nem rendelkezik közgyógyellátással,
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- a háziorvos igazolása szerint a havi vényköteles rendszeres gyógyszerköltség meghaladja a 4 275 Ft-ot és
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt:
egyedül élő vagy egyedülálló kérelmező esetén a 162 450 Ft-ot,
családban élő kérelmező esetén a 148 200 Ft-ot,
80 év feletti egyedül élő vagy egyedülálló kérelmező esetén a 185 250 Ft-ot,
80 év feletti családban élő kérelmező esetén a 162 450 Ft-ot.
A gyógyszertámogatás iránti kérelem innen letölthető.
Ápolási támogatás
Az ápolási támogatás a 18. életévét betöltött, tartósan beteg, a háziorvos által kiállított igazolás szerint önmaga ellátására, valamint a lakáson kívüli ügyei vitelére képtelen, folyamatos gondozásra, ápolásra, felügyeletre szoruló hozzátartozóját ápoló közeli hozzátartozó részére nyújtott ellátás. Az ápolási támogatás az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén is csak akkor állapítható meg, ha az ápolt személy rendelkezik kispesti lakcímmel és életvitelszerűen a kerületben él, gondozását a vele egy háztartásban élő és rendszeres pénzellátásban részesülő személyek közül senki sem tudja ellátni.
A támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy évre kerül megállapításra. Az ápolási támogatás havi összege a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott alapösszeg 80%-a, 2025. évben bruttó 39 970 Ft. Az ápolási támogatást 10%-os nyugdíjjárulék-levonás terheli, így a havi nettó összege 35 975 Ft, mely postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra utólag, minden hónap 5. napjáig. A megállapítás időpontjától kezdődően az ápoló jogosult az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére is.
Az igénylés feltételei (az ápolást végző személy vonatkozásában):
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- a háziorvosa által kiadott igazolás szerint alkalmas az ápolt személy megfelelő ellátására, alapvető gondozási, ápolási igényeinek kielégítésére, folyamatos ápolására, felügyeletére,
- nem részesül rendszeres pénzellátásban és keresőtevékenységet vagy nappali tagozaton tanulmányokat nem folytat és
- családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz a 125 400 Ft-ot.
Az ápolási támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Kiegészítő ápolási támogatás
Az ápolási támogatásban részesülők évente 1 alkalommal igényelhetik az ápolással összefüggő rendkívüli kiadásaik enyhítésére. A támogatás összege egyszeri 50 000 Ft.
A kiegészítő ápolási támogatás iránti kérelem innen letölthető.
II. Eseti jelleggel nyújtott támogatások
Temetési támogatás
A temetési támogatás az elhunyt személy eltemettetésével kapcsolatos költségek viseléséhez nyújtott hozzájárulás. A kérelmet az elhalálozás napjától számított 6 hónapon belül lehet benyújtani.
A temetési támogatás összege 100 000 Ft. Amennyiben a Rendeletben meghatározott jövedelemhatárt az egy főre eső jövedelem meghaladja, azonban méltányosságból megállapítható a támogatás, akkor a támogatás összege 70 000 Ft. A megállapított összeg postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra a megállapítást követő 15 napon belül.
Az igénylés feltételei:
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- a temetés költségeiről kiállított eredeti számlák, illetve a halotti anyakönyvi kivonat becsatolása és
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedül élő vagy egyedülálló kérelmező esetén a 185 250 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 162 450 Ft-ot.
A temetési támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Rendkívüli települési támogatás
Annak a személynek állapítható meg, aki létfenntartását közvetlenül veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került (pl.: elemi kár bekövetkezése, ugyanazon szolgáltató felé fennálló legfeljebb két havi közüzemi díjtartozás; tüzelőanyag vásárlása; gyógyászati segédeszköz megvásárlása, iskoláztatás, tartós keresőképtelenség, stb.), vagy időszakosan és tartósan létfenntartási gondokkal küzd.
Rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet naptári évenként 6 alkalommal, legfeljebb kéthavonta lehet benyújtani. Méltányosságból a feltételek fennállása esetén naptári évenként 3 alkalommal állapítható meg rendkívüli települési támogatás.
A megállapított összeg postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra a megállapítást követő 15 napon belül.
Az igénylés feltételei:
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedül élő vagy egyedülálló kérelmező esetén a 162 450 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 142 500 Ft-ot.
A rendkívüli települési támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Adósságcsökkentési támogatás
Az adósságcsökkentési támogatás iránti kérelmet kizárólag a Kispesti Szociális Szolgáltató Centrumnál (1193 Budapest, Táncsics Mihály utca 7., telefon: (06-1) 282-6512) lehet benyújtani.
A lakhatási kiadások kapcsán keletkezett lakbér- és különszolgáltatási díj-, vezetékes gázszolgáltatási díj-, áramszolgáltatási-, távhő-, illetve közös költség díjhátralék rendezéséhez történő hozzájárulás. Az adósságcsökkentési támogatás mértéke nem haladhatja meg az adósságkezelés körébe bevont adósság 75 %-át, összege legfeljebb 300 000 Ft lehet. A megállapított támogatás összege a szolgáltató részére kerül átutalásra.
Az igénylés feltételei:
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- a háztartás tagjai nem rendelkeznek vagyonnal,
- a szolgáltató(k) felé fennálló adósság meghaladja az 50 000 Ft-ot vagy közüzemi díjtartozás miatt a szolgáltatást kikapcsolták,
- kérelmező vállalja az önrész megfizetését, illetve az adósságkezelési tanácsadóval való együttműködést,
- az adóssággal érintett lakás nagysága nem haladja meg a Rendeletben előírtakat és
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedül élő vagy egyedülálló kérelmező esetén a 159 600 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 142 500 Ft-ot.
III. Idősek részére eseti jelleggel nyújtott szociális támogatások
Tüdőgyulladás elleni védőoltás támogatás
A Pneumococcus által okozott tüdőgyulladás elleni védőoltás költségeinek enyhítése céljából biztosított támogatás.
A támogatás összege 18 500 Ft, mely postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra a megállapítást követő 15 napon belül.
Az igénylés feltételei:
- 65. életévet betöltött életkor,
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban,
- háziorvosi javaslat a védőoltás indokoltságáról és
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedülálló kérelmező esetén a 185 250 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 153 900 Ft-ot.
A védőoltás támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Ebek veszettség elleni védőoltásának támogatása
Kispesten élő, 65. életévét betöltő, egyedül élő kutyatulajdonos részére, a háztartásában tartott kutyájának kötelező veszettség elleni védőoltásának költségeihez nyújtott támogatás.
Évente egy alkalommal, egész évben folyamatosan lehet kérelmet benyújtani a támogatás igényléséhez. A támogatás összege maximum 9 000 Ft lehet, mely postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra a megállapítást követő 15 napon belül.
Az igénylés feltételei:
- 65. életévet betöltött életkor,
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- az oltásról kiállított eredeti számla és a kutya kisállat egészségügyi könyvének másolatának becsatolása,
- igazolás az ebösszeírási kötelezettség teljesítéséről és
- a kérelmező havi jövedelme nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz a 162 450 Ft-ot.
Az ebek veszettség elleni védőoltásának támogatása iránti kérelem innen letölthető.
IV. Gyermekvállalással kapcsolatos eseti jelleggel nyújtott szociális támogatások
Gyermekszületési támogatás
A gyermek születési időpontját követő 6 hónapon belül kérelmezhető. A támogatás összege 40 000 Ft, fogyatékkal született gyermek és ikergyermekek esetén gyermekenként 50 000 Ft, mely összeg postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra a megállapítást követő 15 napon belül.
Az igénylés feltételei:
- a szülők legalább egyike a gyermek születésének időpontjában és az azt megelőző legalább 6 hónapban, valamint az újszülött is kispesti bejelentett lakcímmel rendelkezik,
- a kérelmező a gyermeket saját háztartásában neveli,
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedülálló szülő vagy fogyatékkal született gyermeket nevelő kérelmező esetén a 313 500 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 285 000 Ft-ot.
A gyermekszületési támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Meningococcus B által okozott agyhártyagyulladás elleni védőoltás
A Meningococcus B által okozott agyhártyagyulladás elleni védőoltás költségeinek enyhítése céljából biztosított támogatás. Az alapimmunizáláshoz szükséges 2 db oltást követően az emlékeztető oltás esetén ismételten kérelmet kell benyújtani.
A támogatás összege 35 000 Ft/oltás, mely postai kézbesítés vagy folyószámlára történő utalás útján kerül folyósításra a megállapítást követő 15 napon belül.
Az igénylés feltételei:
- a gyermek életkora kérelem benyújtásakor nem haladja meg a 6 hónapos kort,
- gyermekorvosi javaslat a védőoltás indokoltságáról,
- a szülő/törvényes képviselő a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapban megszakítás nélkül, valamint a gyermek is kispesti bejelentett lakcímmel rendelkezik,
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedülálló kérelmező esetén a 185 250 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 153 900 Ft-ot.
A védőoltás támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Gyermekétkeztetési támogatás
Abban az esetben igényelhető, ha a kérelmező gyermeke kerületi általános iskolában veszi igénybe a szervezett intézményi közétkeztetést és egyéni rászorultsági alapon az étkeztetés díjának megfizetéséhez kér segítséget.
A gyermekétkeztetési támogatás iránti kérelmet félévenként 1 alkalommal lehet benyújtani a tanév I. félévére július 1-től november 30-ig, a II. félévére január 1-től április 30-ig. A támogatás összege a fizetendő étkezési térítési díj maximum 50%-a lehet, mely összeg a számlát kiállító intézmény részére kerül átutalásra.
Az igénylés feltételei:
- 19. kerületi bejelentett lakcím és életvitelszerű tartózkodás,
- a támogatást kérő a gyermeket saját háztartásában neveli,
- az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a Rendeletben megállapított jövedelemhatárt, azaz egyedülálló vagy fogyatékkal született gyermeket nevelő kérelmező esetén a 171 000 Ft-ot, családban élő kérelmező esetén a 153 900 Ft-ot.
A gyermekétkeztetési támogatás iránti kérelem innen letölthető.
Kispesti babaköszöntő csomag
Az önkormányzat egyszeri természetbeni támogatásként a gyermek születését követően babaköszöntő csomaggal támogatja a kispesti családokat és újszülött gyermekeiket. A csomag az újszülött gondozásához szükséges termékeket, valamint tájékoztató anyagot tartalmaz. A csomag kisztása hivatalból, időszakosan történik a gyermek születését követő három hónapon belül. A Szakiroda munkatársai levélben tájékoztatják az érintetteket.
V. Gyermekvédelmi ellátás
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult gyermek, nagykorúvá vált gyermek hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetének megállapítása
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény alapján biztosított rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításának célja annak igazolása, hogy a gyermek szociális helyzete alapján jogosult a gyermekétkeztetés normatív kedvezményének az igénybevételére, továbbá évente két alkalommal (augusztusban és novemberben) pénzbeli támogatásra.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő bölcsődés, óvodás, 1-8. évfolyamon nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő gyermek után az intézményi térítési díj 100%-át, míg az előzőekhez nem tartozó rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek és tanuló után az intézményi térítési díj 50%-át kell normatív kedvezményként biztosítani.
A feltételek fennállása esetén a nagykorúvá vált gyermek is jogosult a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, ha nappali oktatás munkarendje szerinti tanulmányokat folytat és a 23. életévét még nem töltötte be, vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és a 25. életévét még nem töltötte be, és a nagykorúvá válását megelőző második hónap első napja, valamint a nagykorúvá válását megelőző nap közötti időszakban legalább egy napig rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre volt jogosult.
A rendszeres gyermekvédelmi támogatásra való jogosultság, illetőleg a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzet megállapítására irányuló kérelem benyújtását szolgáló adatlap év közben folyamatosan, ügyfélfogadási napokon személyesen vehető át, illetőleg nyújtható be a Polgármesteri Hivatal Szociális és Humánszolgáltatási Irodájának Ügyfélszolgálatán.
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítására irányuló kérelem innen letölthető.
VI. Köztemetés
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény szerint a haláleset helye szerinti önkormányzat képviselő-testülete – a halálesetről való tudomásszerzést követő huszonegy napon belül – gondoskodik az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről, ha nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik. Az elhunyt személy elhalálozásának időpontjában fennálló lakóhelye szerinti önkormányzat a köztemetés költségét a haláleset szerinti önkormányzat részére megtéríti. Az elhunyt személy utolsó lakóhelye szerinti önkormányzat köztemetés költségeiről szóló számla birtokában a költségeket hagyatéki teherként bejelenti a területileg illetékes közjegyzőnél, vagy az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségének megtérítésére kötelezi.
Köztemetéssel kapcsolatban telefonon bizalommal keresheti a Szakiroda munkatársait.